IDEA PROJEKTU
„OPOLSKIE DLA MŁODZIEŻY” to projekt stworzony w 2022 roku, kiedy to obchodziliśmy Europejski Rok Młodzieży. Komisja Europejska zwróciła wówczas szczególną uwagę na rolę młodzieży
w aktywnym budowaniu lepszej przyszłości. Młodzi ludzie są ważnymi inicjatorami zmian społecznych, kulturowych czy ekologicznych i to właśnie dla nich, a przede wszystkim z ich udziałem, udało się nam zrealizować cztery minione edycje projektu pn. „OPOLSKIE DLA MŁODZIEŻY”.
Tegoroczna edycja projektu nosi nazwę „OPOLSKIE DLA MŁODZIEŻY– WOLONTARIAT Z SENSEM” – nawiązując do ustanowionego Roku Wolontariatu (2026) , a jego celem jest wspieranie aktywności młodych ludzi oraz umożliwienie im realizowania własnych pomysłów i inicjatyw społecznych w regionie. Program skierowany jest przede wszystkim do młodzieży w wieku od około 15 do 26 lat, która chce działać na rzecz swojej lokalnej społeczności.
CEL GŁÓWNY PROJEKTU
Głównym celem projektu jest zaangażowanie młodzieży w rozwój społeczeństwa obywatelskiego w województwie opolskim poprzez umożliwienie realizacji autorskich inicjatyw społecznych, opartych na idei wolontariatu oraz aktywnego uczestnictwa w życiu lokalnych społeczności.
CELE SZCZEGÓŁOWE PROJEKTU
- zwiększenie liczby młodzieżowych inicjatyw oddolnych realizowanych w regionie,
- wzrost zaangażowania młodych ludzi w życie społeczne i obywatelskie województwa opolskiego,
- rozwój aktywności społeczności lokalnych poprzez działania o charakterze wolontariackim,
- wzmocnienie potencjału sektora organizacji pozarządowych poprzez współpracę z młodzieżą oraz wspieranie ich inicjatyw
MŁODZIEŻOWE INICJATYWY
Inicjatywą zgłoszoną do realizacji w ramach Projektu, może być każde działanie, które bez względu na rodzaj i zakres przedsięwzięcia, przyczyni się do osiągnięcia celów projektu. Inicjatywami mogą być:
- warsztaty i szkolenia,
- gry, zawody i turnieje,
- spotkania, zajęcia, prelekcje,
- festiwale i kina plenerowe,
- konkursy,
- wycieczki i wędrówki,
- murale oraz wystawy
… i wiele, wiele innych!


